خانه / خبرهای اجتماعی / نوشته جدید: بررسی نقش بانوان در توسعه اجتماعی/ ضرورت توانمندسازی زنان

نوشته جدید: بررسی نقش بانوان در توسعه اجتماعی/ ضرورت توانمندسازی زنان


فاطمه دانشور

به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه دانشور با اشاره به اینکه کنگره ملی زنان موفق به عنوان یک اتفاق مهم در حوزه زنان دی ماه امسال برگزار می شود، گفت: نقش بانوان در توسعه اجتماعی کشور به عنوان نیمی از جمعیت تاثیرگذار جامعه توسط کارشناسان، صاحبنظران و همین طور با حضور زنان موفق وتاثیرگذار در کنگره ملی زنان موفق ایران بررسی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در وجود زنان توانمندی ها و ویژگی های منحصربه فردی است که در صورت شکوفایی کامل و احترام گذاشتن به آنها، جامعه خیلی بهتر و با سرعت بیشتری می تواند به سمت سعادت نهایی میل کند.

وی ادامه داد: هریک از دو گروه مردان و زنان همواره نقش و جایگاه با اهمیت و غیرقابل انکار خود را دارند، اما زنان تا همین چند دهه قبل شاید در نتیجه وجود فرهنگ دیرینه مردسالاری مطلق در اکثر مناطق جهان، کمتر فرصت می یافتند که توانمندی های خود را به اثبات برسانند.

دانشور گفت: هرچند همواره از نیروی زنان در همه زمینه های پرورش و تربیت فرزندان، کارهای اقتصادی، هنری، فرهنگی و حتی گاهی اوقات سیاسی و نظامی بهره گرفته می شد، ولی متاسفانه درک مناسبی از نقش مهم زنان در پدید آمدن نظام های حاکم اجتماعی درجامعه وجود نداشت.

وی ادامه داد: مشاهده وضع کلی بانوان ایرانی در حال حاضر، ما را به این نتیجه می رساند که در مجموع زنان ایرانی در دوران بعد از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و ورود موفقی به بسیاری از عرصه های اجتماعی داشته اند، حضور پررنگ زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی می تواند سیاست های کلی را تغییر دهد تا سطوح مدیریت زنان افزایش یابد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: برای استفاده از مشارکت اجتماعی زنان و بهره گیری از حضور فعال آنان در عرصه های مختلف باید خانواده ها را از مناسبات دموکراتیک بین زن و مرد برخوردار نمود تا زنان بتوانند علاوه بر پاسخگویی به انتظارات اجتماعی به نیازها و خواسته های خویش نیز بپردازند و بدان پاسخ مثبت دهند.

 وی در ادامه با توجه به موقعیت اجتماعی بانوان کشورمان، افزود: ابتدا باید زنان را از موقعیت اجتماعی و منافع خود آگاه ساخت و آموزشهای لازم را به منظور کسب مهارتها و توانمند سازی آنان انجام داد چرا که زنان همواره بدلیل آن که مهارتها و تخصصهای لازم را برای تصدی مسئولیتها نداشته به کنار رانده شده اند.

وی تاکیدکرد: نگرش سنتی حاکم بر جوامع در مورد زن، اساساً هیچ زمینه ای را برای متخصص شدن و توانمندی سازی زنان بوجود نیاورده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: در این کنگره بتوانیم شناسایی راهکارهایی جهت افزایش حضور پررنگ زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی در ر استای تغییر سیاست های کلی داشته باشیم.

وی در ادامه بیان داشت: تلاش براین است تا با مشارکت کلیه طیف ها و بخش ها، این کنگره هر چه با شکوه تر برگزار شود، لازم به ذکر است که برگزاری پنل های تخصصی با موضوعات مختلف از جمله پنل مهم زنان و آموزش با محورهای فراهم کردن بستر ارتباطی مستمر میان مراکز ساسیت گذاری ونظام آموزش عالی در حوزه زنان، بررسی استانداردهای جهانی در زمینه پژوهش مدیران بانو و ارائه طرح های سازنده به توانمندی مدیریتی بانوان کشور، با حضور پر رنگ و گسترده اعضای فراکسیون زنان مجلس با اعطای گواهینامه های معتبردر عرصه مدیریت رهبری وسازمانی، مشارکت سیاسی و تعاملات بین المللی، باحضور اندیشمندان این حوزه و ارزش نهادن به توانمندی مدیریتی بانوان کشور از بخش های حائز اهمیت این رویداد خواهد بود.

آی آر همپا یکی از برترین وب سایتهای ارائه اخبار اجتماعی در جمهوری اسلامی می باشد. خبرهای این وب سایت از بهترین منابع خبری در ایران تهیه شده و روزانه بروزرسانی میگردد. شما میتوانید جهت دسترسی به

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *